خانه / مقالات / موسیقی در احادیث

موسیقی در احادیث

موسیقی در احادیث

رسول محترم اسلام (ص) فرمودند: «‌غنا و آوازهاى لهوى (‌ترانه) باعث نفاق در قلب می‌شود». و فرمود: «‌از شنیدن‌چنگ غنا دورى بکنید . آن‌ها در قلب شما نفاق ایجاد می‌کند»؛ یعنى کم کم طورى می‌شوید که ظاهراً مسلمان‌هستید، ولى در عمل و کردار ادرود را قبول ندارید. «‌سه چیز قلب آدم را پر قساوت می‌گرداند: شنیدن گوش دادن به‌صداها گفتارهاى لهو؛ دنبال صید رفتن براى خوشگذرانی؛ به دربار شاهان رفت آمد کردن.» همچنین فرمودند: «‌چهار چیز قلب را فاسد می‌کند سبب نفاق قلبى می‌شود: گوش دادن به لهویات؛ فحّاشی‌کردن؛ به دربار سلاطین رفت آمد کردن دنبال صید رفتن».

لیست آهنگهای آلبوم مهرشاد موسوی

حضرت امام علی(ع) فرمودند: «‌پولى که به آوازه خوان هرزه داده می‌شود، حرام است».

امام صادق (ع) فرمودند: خانه ای که در آن غناء و ساز آواز نواخته شود، از مصیبت ها بلاهای دردناک در امان نیست دعا در آن خانه مستجاب نمی گردد فرشتگان به آن خانه وارد نمی شوند. باز به یکی از اصحاب که زمان قضای حاجت بیشتر توقف می کرد فرمودند تا آواز خوانندگی همسایه اش را بیشتر گوش نماید ، فرمود: «غسل توبه کن و هر چه می توانی نماز بخوان؛ چه زیاد بدحالتی بود چنانچه با این وجود می مردی. کار زشت را به اهلش واگذار زیرا هر چیز، اهلی دارد». همچنین این حضرت فرمودند: «‌زن آوازه خوان (‌مغنیّه) ملعون است و هرکس او را به منزل دعوت نماید به او پول‌بدهد، ملعون است».

امام باقر (ع) فرمودند: غنا و آوازه خوانی از عبارت گناهانی است که خداوند برای آن وعده آتش داده است، پس این آیه را تلاوت فرمود: «گاهي از مردم افرادی هستند که سخن بیهوده را می خرند تا دیگران را از روی نادانی از راه خدا گمراه کنند و آیا ت الهی را به استهزاء گیرند، برای آنان عذابی خوارکننده خواهد بود».

امام رضا (ع) فرمودند: گوش دادن به (صدای) تارهای موسیقی از گناهان کبیره است.

در این زمینه احادیث بسياري وارد شده است که میتوانید در وب سایت نور آسمان مشاهده بکنید .

و حال فتوای مراجع تقلید

حضرت آیة الله سیستانی: «اگر موزیک مناسب مجالس لهو و عیاشی نباشد حرام نیست.»

حضرت آیة الله تبریزی: «گوش دادن به آهنگ لهوی که مناسب مجالس خوش گذارنی است ، جایز نیست و همچنین ساخت تعلیم و خرید و فروش وسائل آلات موسیقی لهوی جایز نیست.»

حضرت آیة الله خامنه ای: «هر گونه نوازندگی مطرب لهوی که متناسب با مجالس عیش نوش باشد حرام است.»

حضرت آیة الله فاضل لنکرانی: «موزیک چنانچه مطرب مهیج مناسب مجالس لهو لعب باشد حرام است در غیر این صورت مانعی ندارد و مرکز پخش تأثیری در حکم ندارد.»

حضرت آیة الله بهجت: «اگر موزیک مطرب باشد، استماع خرید فروش آن حرام است.»

حضرت آیة الله صافی گلپایگانی: «آنچه را عرف مردم موسیقی می دانند،

ستماع آن و ساخت و تعلیم و تعلم و فروش آلات آن حرام است.»

حضرت آیة الله مکارم شیرازی: «کلیه صداها و آهنگ ها که مناسب لهو و فساد است، حرام غیر آن حلال است تشخیص آن با مراجعه به اهل عرف عام خواهد بود.»

حضرت آیة الله مظاهری: «اگر موزیک لهوی و تحریک کننده باشد، حرام است.»

حضرت آیة الله گلپایگانی (رضوان الله تعالی علیه): «غنا کشیدن صدا و دور دادن آن به کیفیّت خاصه ی طرب آور است که مناسب با مجالس لهو محافل انس طرب موافق با آلات لهو ولعب است و خواندن به نحو غنا و گوش دادن به آن و تکسب به آن حرام است فرقی نمی نماید که همراه با آلات لهو خوانده شود یا نه و در کلام باطل استعمال شود یا در قرآن یا دعا یا مرثیه یا شعر.»

علامه محمد تقی جعفری (ره) در مورد مضرات موزیک چنین گفته است:

۱- ایجاد عدم تعادل توازن بین اعصاب سمپاتیک و پارا سمپاتیک
۲- علت ایجاد بیماری مانی (نوعی جنون است که درجات متعددی دارد)
۳- بیماری سکلموتیمی
۴- کوتاهی عمر
۵- مرض پارانویا
۶- ضعف اعصاب
۷- اختلالات دماغی (اغتشاشات مغزی، هنجانات روحی-جنون)
۸- تاثیرات قلبی
۹- واسطه انتحار و خودکشی
۱۰- بیماری فشار خون
۱۱- علت فحشا
۱۲- تضعیف تضییع حس شنوایی
۱۳- تضعیف و تضییع حس بینایی
۱۴- هیجان
۱۵- سلب عزم شکست فرد
۱۶- سلب غیرت
۱۷- علت جنایت
۱۸- جلب توجه غیر طبیعی
۱۹- از دست دادن قوت فکری
۲۰- تضییع قوت قضاوت
۲۱- افسردگی و خمودگی
۲۲- تهییج عشق
۲۳- شکست عمر جوانمردی
۲۴- زنجیر بردگی
۲۵-روش لغو
۲۶- اتلاف وقت

نظر پژوهشگران در مورد موسیقی

دکتر ولف آدلر (پروفسور دانشکده کلمبیا) می گوید: آهنگ علاوه بر این که سلسله اعصاب ما را در تاثیر جلب دقت خارج از طبیعی آن، سخت خسته می نماید . عمل ارتعاش صوتی که در موسیقی انجام می شود تولید تعرض خارج از میزان طبیعی در جلد می نماید که زیاد زیان مند است.
کانت (فیلسوف زیاد دیده شده آلمان) می گوید: موسیقی چنانچه از تمام هنر ها مطبوعتر است ، ولی چون چیزی به بشر نمی آموزد از تمام هنرها پست تر است.
دکتر آرنولد فریدمانی (پزشک بیمارستان نیویورک رئیس کلینیک سردرد ) او با کمک دستگاهای الکترونی تعیین امواج مغز و تجربیاتی که طی مراجعه هزاران بیمار به دست آورده است ثابت کرده است یکی از عوامل خیلی مهم خستگی های روحی فکری سردرد های عصبی، گوش دادن به موزیک رادیو است به ویژه جهت افرادی که به موسیقی آن دقت توجه می کنند.
دکتر رابرت (کارشناس روانشناسی بچه در انگلیس) اطفال در رحم مادر تحت تاثیر موسیقی قرار می گیرند و چنانچه مادر حامله به موسیقی گوش دهد ضربان قلب طفل در رحم خیلی می شود. این حالت از شش ماهگی به بعد است.
دکتر اوریزن اسموت مارون: هیجان بزرگترین علت سکته های قلبی است هنرمندان اکثرا به علت سکته قلبی در قدیم اند. از این بیان معلوم می شود هیجان حاصله از موزیک تا چه میزان خطرناک است.

دکتر ولف ادلر پرفسور دانشکده کلمبیا میگوید: بهترین و دلکش ترین نواهای موسیقی شوم ترین اثار را روی اعصاب آدم باقی میگذارد، کلا شنیدن موزیک کنسرت در اعصاب یک نوع تاثیر تخدیری ایجاد می نماید . بعضی وقتها آنچنان شدید است که شنونده را مانند افراد بهت زده میسازد (قطعا تجربه کردید) و لذت فوق العاده ای که افراد از آن میبرند از همین تاثیر تخدیری است. واضح است که اینگونه تخدیر ها ضرر های زیادی دارند آمار جنایت هایی که نمودار این حقیقت است زیاد است.

همچنان برخي پژوهشگران گفته اند آهنگ به ویژه موزیک های تند باعث تحریکاتی در سمپاتیک و پاراسمپاتیک می شود که این موضوع باعث به میل کردن تعادل اعصاب می شود همین مورد باعث ضعف اعصاب خیلی از های دیگر مانند اختلال حواس، پریشانی، جنون، مساله شنوایی، نا بینایی و…. می شود .

پس موسیقى به ویژه موسیقی ‌هاى هیجان آور باعث ظهور مفاسدى در افراد جامعه می‌شود که قابل‌چشم ‌ پوشى نیست و زمینه‌ ساز مفاسدی از قبیل فسادهاى اخلاقی، بزهکاری، لاابالی‌گری، شهوت رانی‌های‌مضرّ مانند استمنا، زنا و حتی همجنس بازى می‌شود. لذا اگر مختصر نفعى داشته باشد، می بایست به خاطر مضارّ عمده‌اش از آن‌چشم پوشى کرد.

خلاصه اینکه رفیق عزیز، موسیقی از نگاه اسلام، عقل و علم به صورت کامل رد است اینکه میگویند موزیک غذای روح است کاملا غلط است زیرا از احادیث نظرات پژوهشگران چنین استنباط می شود که موسیقی عذاب روح است. توسط موسیقی ما به آرامش نخواهیم رسید، خداوند در قرآنکریم میفرمایید: بدانید که دل ها فقط به یاد خدا آرام می یابد. ببینید خداوند میفرماید فقط با یاد خدا! ما از خدا بهتر و بیشتر میفهمیم؟ آرامش در غیر یاد خدا موجود است؟ هرگز.

تجربه بکنید ! موسیقی را مدتی کنار بگذارید شاهد تغییرات، آرامش واقعی، حس زندگی به خدا ارتقا معنویات در زندگی باشید، یا میزان اقل از آنانی که موسیقی را کنار گذاشته اند در مورد وضعیت قدیم حالشان بپرسید، یا افرادی که قبلا ارتباطات اجتماعی، اعتقادات مذهبی و آرامش در زندگی خود داشتند هم اکنون مثل قبل نیستند، ببینید جز موسیقی چیز دیگر این موارد را بر زده است؟

امیدوارم این مطلب جهت شما مفید واقع شده باشد، باشد تا عمر گرانبهای جوانان عزیز مسلمان ما در دریافت آهنگ و لهو لعب طی نشود و از این سرمایه گرانبهای الهی نهایت مصرف مفید و مفهوم را ببرند، چرا که آخرت از همین جهان ساخته می شود . حضرت امام رضا (ع) می فرمایند: فردی که از غنا دوری نماید در عوض، درختی در بهشت هست که زمان ی خداوند دستور میدهد باد آن را به حرکت در آورد. نغمه خوشی از آن درخت بهشتی بلند می شود که مانند آن را تا به حال نشنیده است، کسی که از غنا اجتناب نکند آن صوت زیبا را نمی شنود. حال جهت تان روشن شد که موسیقی از نگاه اسلام (با شرایطی که گفته شد) حرام است، از نگاه علم روز پزشکی ضرردار است و ازبقیه ابعاد آسیب میزند؛ همچنان روشن شد که آهنگ (با شرایطی که گفته شد) آرامبخش نیست و جایگزین موسیقی جهت جهت رفع خستگی ذهنی و پر شدن اوقات فراغت تعیین شد؛ حال براي چه آهنگ گوش میدهید؟ بخش نظرات را در این نوشته فعال گذاشتم، لطفا نظراتی مانند دلم میخواهد موسیقی حرام گوش کنم و نظرات بی مورد ندهید، زیرا ما بنده دل نیستیم که هرچه دل مان خواهد همان کنیم، بنده خدا هستیم و هرچه خدا بگوید بایستی همان کنیم؛ زیرا خدا از ما بهتر میدانید چون خالق ماست.

کلام آخر: پس دوست ها عزیز نه تنها گوش کردن و اعتیاد به آهنگ عوارض اخروی دارد عوارض دنیوی علمی دارد پس چنانچه گرفتار چنین اعتیاد وحشتناکی هستیم از خداوند طلب عفو توبه کنیم قبل از اینکه خدای نکرده کار از کار قدیم باشد به خاطر همین عمل گرفتار عذاب الهی در این جهان جهان آخرت شویم و خدای نکرده قرن ها قرن سال ها سال در آتش سخت جهنم بسوزیم.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد در این مطلب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *