خانه / مقالات / معنی و مفهوم طراحی وب سایت چیست

معنی و مفهوم طراحی وب سایت چیست

طراحی سایت

طراحی وب چیست؟

اکثر مردم تصور نسبتا یافرادی از این جمله در سر دارند ولی در ذهن هر از آنها بخشی در طراحی وب سایت پررنگ تر است. مولفه های گوناگونی در طراحی وب وب سایت نقش دارند. مانند طراحی گرافیکی ظاهری وب سایت پروگرام نویسی و یا غیره. گاهي افراد نوع معماری وب سایت یا همان نوع طبقه بندی و دسترسی اطلاعات وبسایت را خیلی مهم میدانند و گاهي دیگر راحتی استفاده از سایت را خیلی مهم میدانند. در واقع میتوان طراحی وب وب سایت را ترکیبی از علم کتابداری طراحی گرافیک پروگرام نویسی ، شبکه طراحی واسط کاربر ی بسياري موارد متنوع دیگر دانست. در واقع طراحی وب سایت دارای دامنه ای وسیع و چند بعدی است.

تعریف طراحی وب سایت

پنج بخش مهم در طراحی وب وجود دارد:

محتوا – این بخش حاوی اطلاعات نوع دسته بندی آنهاست. محتوای هر وب وبسایت بوسیله ساختار کلی مانند HTML گسترش پیدا می نماید .

دید بصری – این سری از وب وب سایت اکثرا توسط HTML , CSS و یا حتی Flash یا عناصر گرافیکی دیگر ایجاد گسترش داده می شود . این جنبه یکی از بارزترین بخش های هر وب وب سایت است ولی مهمترین بخش نیست.

فناوری – درست است که میتوان محتوای وب سایت را بوسیله HTML یا CSS گسترش داد اما معین ا میتواند بوسیله بقیه زبان ها و استانداردهای پروگرام نویسی وب نیز گسترش یابد.

جابجایی اطلاعات – سرعت قابلیت اطمینان امنیت از جابجایی اطلاعات در بستر اینترنت خیلی خیلی مهم است به صورت مستقیم با سخت افزار/نرم افزار و معماری شبکه رابطه دارد.

هدف – دلیل وجود وب سایت. اکثرا ٌ به این مساله از جنبه اقتصادی نگاه می شود و یکی از عناصر خیلی مهم در طراحی هر وب وبسایت است. این عنصر با توجه به تصمیمات مدیران وب سایت جهت داده می شود .

همه طراحان وب وبسایت سعی میکنند تا وب سایت را با دقت طراحی کنند ولی عملیات تهیه و تولید وب امری مساله و تا حدودی پیچیده است. ریزه کاری های زیادی در این کار وجود دارد در واقع این کار نیاز به یک تیم متشکل از انواع تخصص ها است. حتی اگر در طراحی ظاهری خیلی پیشرفته باشیم ولی از ساختار چیدمان اطلاعات در وب سایت چیزی ندانیم مطمئن باشید فرد ان این تولید و ساخته زیبا را به هیچ شکلی درک نخواهند کرد. با توجه به این مورد طراحان و مدیران وب سایت بیشتر خود را صرف تشخیص نیازها خواسته های بینندگان وب سایت میکنند.

در واقع طراحی یک وب وب سایت خوب خوشایند برای فرد ان که در عرصه فعلی بتواند در اینترنت دوام بیاورد کار راحتی نیست.
وب وب سایت های امروزی در اصل همگی از یک مـدل برنامـه نویسی شبکه که به صورت دو طرفه سرویس دهنده/سرویس گیرنده استفاده می نماید ایجاد شده اند.

الف. سمت سرویس دهنده Server Side – حاوی سخت افزار و نرم افزار های وب و همين طور عناصر برنامـه نویسی گوناگون است. این برنامـه میتواند یک CGI ساده و یا برنامـه پیچیده چند لایه جاوا باشد.

ب. سمت سرویس گیرنده Client Side – سمت سرویس گیرنده در واقع همان مرورگر وب فناوری های مشابه است. در واقع نرم افزار ی که قادر به نمایش آنالیز اطلاعات سمت سرور برای کاربر ان باشد. یکی از مشهور ترین این برنامـه ها Internet Explorer است.

ج. شبکه – شبکه در واقع مجموعه ای از اتصالات گوناگون است که جهت تحویل وب وب سایت به فرد مجهز شده است.
درک کامل عناصر جنبه های فنی محیط وب ارزش خیلی ی جهت تبدیل شدن به طراح موفق وب وبسایت است.

انواع گوناگون وب سایت
وب وبسایت های اطلاعاتی – این وب سایت ها اطلاعاتی را در مورد موضوع یا سازمان خاصی در اختیار کاربر ان قرار میدهند. این وبسایت ها در واقع رایجترین نوع وبسایت در اینترنت هستند .

• وب سایت های تراکنشی – این نوع وب سایت ها در واقع جهت هدایت تراکنشها و یا وظایف دیگر مصرف میشوند. وب سایت های تجارت الکترونیکی E-Commerce در این دسته قرار میگیرند.
• سایت های اجتماعی Community – این سایت ها تسهیلات امکانات ضروری جهت ایجاد رابطه بین کاربر ان وب سایت را در اختیار آنها قرار میدهند. این وبسایت ها برای رفیق یابی یا پیدا کردن علایق مشترک هم مصرف میشوند.
• وبسایت های سرگرمی – این وب وبسایت ها بر روی گیم و یابقیه امور سرگرم کننده تمرکز دارند. این وبسایت ها ممکن است به وب سایت های اجتماعی نیز متصل باشند.
• سایت های تجاری – افراد و یا سازمان ها جهت کسب سود بیشتر اقدام به ایجاد این نوع سایت ها میکنند. این سایت ها اکثرا ٌ خدمات را از طریق تجارت الکترونیک به فرد ان عرضه میکنند.
• وبسایت های دولتی – ایجاد کننده این وب سایت ها سازمان های دولتی می باشند هدف آنها برآورد کردن نیاز های قانونی یا اجتماعی سازمان است.
• سایت های روش ی – گاهي موسسات روش ی برای راحتی کار كار به راه اندازی وب وبسایت های آموزش آنلاین میکنند. در این نوع وب سایت ها آموزش و یا برگزاری امتحانات به صورت آنلاین و از راه دور صورت میگیرد.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد در این مطلب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *