خانه / مقالات / ۷ کاری که بچه های شما نباید در اینترنت انجام دهند

۷ کاری که بچه های شما نباید در اینترنت انجام دهند

antikadeh
امروزه مثالی بین مردم رایج شده است که می گوید : ” اگر میخواهید نحوه کار رو راه اندازی هر دستگاه دیجیتالی را یاد بگیرید، از یک کوچولو بپرسید، این شوخی نیست بلکه واقعیتی در جهان ی پیرامون ما است! امروزه دیگر به نظر می رسد رایانامـه ها، تبلت ها یا گوشی های هوشمندی که توانایی دسترسی به اینترنت را دارند به بخشی جداناپذیر در زندگی کودکانمان تبدیل شده اند.

چنین دسترسی به تکنولوژی اینترنت که از سن پایه صورت می گیرد بدین معناست که پدر و مادرها می بایست افزون بر آنکه مراقب پروگرام های تلویزیونی باشند تا آن ها از محتوای مناسبی جهت فرزندانشان برخوردار باشند, بایستی بر عملکرد کودکانشان بر روی وب نظارتی مستمر پیدا کنند.

اما اینترنت آن قدرها هم بد نیست، اینترنت می تواند بسياري از چیزهای مثبت خوب را به فرزندانمان بیاموزد اما به مانند شمشیر دو لبه ایی است که می تواند آن ها را در مساوی تهدیدات گوناگونی قرار دهد.

۷ کاری که کودکانتان نباید در اینترنت انجام دهند

۱ ) گفتگو با افراد ناشناس

شبکه های اجتماعی، Whats App ، و راه های پرشمار دیگری وجود دارد که افراد ناشناس گوناگونی می توانند با کودکان شما در ارتباط باشند. آسان لوحی نا آگاهي کودکان باعث می شود تا آن ها ندانند خطر در کجای زندگی آن ها به کمین نشسته است. به یاد داشته باشید گمنامی فراهم شده توسط اینترنت نسبتا خطرناک تر از زندگی واقعی است.

۲ ) به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی

بسياري از کارهایی که ما در اینترنت انجام می دهیم حاوی استراک گذاری فایـل ها اطلاعات مختلف زندگیمان است. کودکان از این امر مستثنی نیستند، پس پدران مادران تمایل زیادتری دارند تا بدانند فرزندانشان چع چیزهایی را به اشتراک می گذارند. پس خوب است با فرزندان خود حرف نمایید آن ها را از خظرات ناشی از ارایه اطلاعات شخصی آنلاین آگاه نمایید.

۳ ) بازی کردن بدون محدودیت زمانی

نسبتا تمام بچه ها می خواهند تا بازیهای گوناگونی را بارگیری نمایند تا آن ها را سرگرم نگه دارد چالش های نو ی را پیش پای آن ها بگذارد. اگر آن ها تنها بخشی از زمان خود را به بازی کردن اختصاص دهند مشکلی روی نمی دهد. مساله از زمانی شروع می شود که آن ها ساعتهای زیادی را به گیم کردن می گذرانند. این کار باعث می شود تا رابطه آن ها با محیط پیرامون و دوست ها هم سن سالانشان كم شدن پیدا نماید و آن ها کارهای دیگر را به منظور بازی کردن بیشتر به تعویق بیاندازند. ولی پیشنهاد ما چیست ؟ خوبتر است برای فرزندان بازه زمانی معین ی را به جهت بازی کردن آنها در نظر بگیرید.

۴ ) بارگیری پروگرام های نامناسب

گوگــل پلی فروشگاه اپل هزاران برنامـه را به فرد ان خود ارایه می دهند، بسياري از آن ها جهت اینکه زندگی ما را آسان تر کنند طراحی شده اند، ولی بهتر یا حتی ضروری است بدانید که دقیقا چه پروگرام هایی را بارگیری می نمایید. تمام آن چیزی که در گوگل اپل استور و دیگر تارنماها برا شما فراهم شده است قابل اعتماد نیستند. به یاد داشته باشید خیلی ی از برنامـه های در گـوگل پلی، Malicious هستند شاید بدون اجازه شما کارهای گوناگونی را بر روی گوشی ها یا بر روی رایانه شما انجام دهند. پس خوب است به کودکان خود بگویید تا پیش از بارگیری این گونه پروگرام ها شما را در جریان قرار دهند.

۵ ) ورود به تارنماهای با محتوای نامناسب برای کودکان

چه به صورت عمدی یا غیر عمدی، کودکان شاید به تارنماهایی بروند که جهت سن آن ها مناسب نیست. در بسياري از موارد ، تنها تحلیل تاریخچه کاوش گرها جهت آنکه ببینید کودکانتان به چه تارنماهایی رفته اند کافی نیست. ویژگی نظارت والدین ( Parental Control ) بر روی کاوش گرها به شما این امکان را می دهد تا تعیین بکنید فرزندانتان چه تارنماهایی را می توانند ببینند و چه تارنماهایی برا نمی توانند.

۶ ) باور آن که آن ها چیزی را برنده شده اند

همگی ما دعوت نامـه ها و پیام های گوناگونی برا در زندگی دریافت کرده ایم که محتوای آن ها حاوی برنده شدن ما است. این پیام ها در بیشتر زمان ها از ما درخواست گاهي از اطلاعات شخصی را می نمایند. پس مهم است که به کودکان بگوییم هیچ فردی جهت آنکه اطلاعات شخصی ما را دریافت نماید حاضر نیست به ما جایزه ایی را بدهد.

۷ ) رنج بردن از زورگویی مجازی

با توجه به جدی بودن این حملات, کودکان اکثرا این وقایع را از پدران مادران پنهان می کنند. زورگویی مجازی نوعی زورگویی در بین کودکان به شمار می آید اما منشاء آن به بیرون از اینترنت باز می گردد. این زورگویی, توسط افرادی انجام می شود که در اطراف کودک شما قرار دارند، پس مهم است که واکنش های کودک خود را در مصرف از اینترنت در نظر بگیرید.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد در این مطلب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *