خانه / مقالات / نقد و بررسی فیلم من سالوادور نیستم

نقد و بررسی فیلم من سالوادور نیستم

دانلود فیلم ایرانی

من سالوادور نیستم —- — کمدی —۹۰ دقیقه

کارگردان : منوچهر هادی

بازیپرهزینه : رضا عطاران, یکتا ناصر, مهدی محرابی, با حضـور ریوالدو فوتبالیست زیاد دیده شده برزیلی

خلاصه جریان : ناصر خانواده‌اش به واسطه آژانس تعطيلات رويايي جهت سفر ی سياحتی به برزيل دعوت مي‌شوند، آنجل یک دختر ی برزيلی، او را با نامزد سابق غلط گرفته است و …
منتقد: روزبه جعفری

من سالوادور نیستم در مسیر همان کلیشه های همیشگـی و قدیمی فیلم جالب فارسی حرکت می نماید . خانواده ای از طبقه متوسط ، کاری خیرخواهانه و پس قرار گرفتن در موقعیت غریب انبوه غلط ات و سوتفاهماتی که به سبب فرق های فرهنگی به وجود می آید و قرار است از مخاطب خنده بگیرد. اولین نکته در مواجهه با چنین فیلم جذاب هایی این است که به شدت سهل الوصول اند به سبب قرار گرفتن در کشوری دیگر، انواع شوخی های جنسی مبتذل خود را در نهایت با نوعی از اخلاق مداری جمع می کنند تا بتوانند مجوز اکران بگیرند. ابتذال یعنی چیزی که به درستی در جای خودش به کار نرفته باشد. شوخی های جنسی بخش مهمی از شوخی ها در فیلم دیدنی های کمدی است. ولی جای معین و اندازه ای ویِژگزینشه دارد. فیلم جالب ابدا خودش را جدی نمی گیرد. و ی فیلم زیبا ساز کار را جدی نگیرد، معین است که در اولین قدم به تماشاگر بی احترامی کرده . از طرفی دیگر چنانچه فیلم دیدنی فارسی زمان پیش از انقلاب، به سبب خصوصیات ی فرهنگی اجتماعی ویِژگزینشه آن زمان ، خاستگاه و پایگاه خیلی مهم اجتماعی بود، فیلم جذاب فارسی های مدرن شده امروزی،یا در حال نوستالژی بازی با قدیم اند، یا با دست گذاشتن بر روی سطحی ترین غرایض و احساس ات آدم ی، او را وارد گیم ای می کنند که بدون ذره ای زحمت می تواند وقتش را تلف نماید . در واقع مخاطب تبدیل به ابژه میل می شود. به همین دلیل است که در ذات این نوع فیلـم ها، مخاطب در نهایت احساس تحقیر می نماید . این در حالی است که فیلم زیبا فارسی پیش از انقلاب، به دنبال عقده ها و اندیشه ات توده های پایین مردمی بود که آرزوهایشان را در پرده سینما دنبال می کردند. در کل می توان می گفت منوچهر هادی همه عناصر گول زننده را به خوب ی می شناسد می تواند مخاطب خودش را پس نزند. و زمانی نزدیک به نود دقیقه از عمر مخاطب را تلف نماید بدون آنکه درگیرش کرده باشد یا محتوای فکری به او بیان کرد ه باشد. ناصر به پاس برگردان پولی که پیدایش کرده ، از طرف آژانس هواپیمایی به مسافرت برزیل دعوت می شود. ناصر را در برزیل با فردی به نام سالوادور غلط می گیرند. سالوادور نامزد کارول بوده که به او خیانت کرده . ناصر که زیاد از این تشابه ظاهری اش با سالوادور بدش نیامده نقش سالوادور را برای کارول گیم می نماید . تا کارول دل مادر بزرگش را شاد نماید و از او چک پولی را به عنوان هديه ازدواج بگیرد تا تعرفه ی مدرسه ی شبانه روزی کودکان بی بضاعت مستمند بکندمهدی محرابی ایفاگر نقش فردی است که ناصر و خانواده اش را به برزیل آورده، او خودش را به ناصر نماینده ی آژانس مسافرتی معرفی کرده که به خاطر کار خداپسندانه ناصر، آژانس، او خانواده اش را میهمان مسافرت برزیل کرده است.

او عاشق کارول است تمام ی این ها دسیسه های ذهن اوست تا با آوردن ناصر به برزیل از تشابه اش با سالوادور مصرف نماید تا دل معشوقه را بدست بیاورد و معشوقه بتواند کار خداپسندانه اش، حفظ مدرسه را انجام دهد. برای مادر بزرگ میهمانی به خاطر کارهای خداپسندانه اش ترتیب داده اند. مادر بزرگ، مادربزرگ واقعی کارول نیست، سرپرستی اش را به عهده گرفته بوده است ناصر کارول در میهمانی می باشند که دست بر قضا مجری میهمانی ایرانی است. ناصر و کارول روی استیج میهمانی می روند. ریوالدو بازیکن معروف فوتبال برزیل در مدرسه حاضر می شود. ریوالدو اظهار می نماید تحت تاثیر حرف های ناصر قرار گرفته و جهت یاری به بچه ها آمده است توپی را نیز به ناصر این آدم نمونه جايزه می دهد. می بینید؟ ممکن است خواندن پلات اصلی فیلم جالب به جای نوشتن هر نوع نقد و یادداشتی کارگشا تر باشد. کارگردان و نویسنده سر در گم این تمام نیکی و سرشت الهی کاراکترهایشان شده اند. یا این سردرگمی باعث فراموشی اشان شده یا راضی به زحمت نشده اند جهت این اتفاقات دم دستی اشان کمی منطق دلیل دست و پا کنند. انگار تمام ی این رویداد ها تنها برای دور نیز تجمیع منوچهر هادی همکارانش جهت رفتن به برزیل و دور همی فیلم دیدنی ساختن حادث شده است. این تمام کار خداپسندانه، این تمام آدم نیک سرشت پاک در برزیل ایران اول از همه خود عوامل سازنده را مبهوت تهیه و تولید وگرنه مخاطب از همان اول تکلیف اش با خودش معین است که آمده کمی بخندد و وقتش را تلف نماید . اما نباید فراموش کرد که کارگردان هم تکلیف معین ی دارد بنا را بر گول زدن مخاطبش گذاشته چرا که خوب می داند فیلم جذاب ش باید ظاهری خوش رنگ و لعاب داشته باشد وتصاویر شارپ باشند جهت همین توفیر چندانی بین مسافرت به برزیل و جزیره جزیره کیش نیست. ولی علی الظاهر مسافرت برزیل خوب است چون هم فال دارد هم تماشا از تمام مهمتر بازیگر مو بور و چشم آبی.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد در این مطلب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *