خانه / مقالات / یادی از پوپک گلدره به مناسبت دهمین سالمرگ پوپک

یادی از پوپک گلدره به مناسبت دهمین سالمرگ پوپک

فیلم جدید شاکردوست

پوپک گلدره یک دختر جهان ی شیرین دریا

پوپک گلدره را تمام به عنوان «دریا» می‌شناسند. او در دوره ده ساله‌ای که مقابل دوربین بود، نقش‌های متعددی را گیم کرد که خیلی ‌هاشان برجسته به یآدم اندنی شدند، ولی جهت چه «دریا»؟ براي چه این نقش بیشتر از تمام در یادها مانده؟

امروز دقیقا دهمین سال درگذشت پوپک گلدره است. او که متولد هشت مرداد ماه ۱۳۵۳ بود، اگر در کام آن حادثه تلخ رانندگی فرو نمی‌رفت، این روزها به ۴۵ سالگی‌اش نزدیک می‌شد و هاله‌ای را که با خودش از نقش‌های قبلی آورده بود، در قالب زن امروزی حلول می‌داد. او می‌توانست نمادی از سرنوشت بچه‌های نسل سوم، در ایام حال حاضر باشد و ایفای نقش دختر ک نوجوانی به نام «دریا» که نه اهل برج‌های پایتخت بود و نه نک نال از فقر و فاقه می‌کرد، این وجه نمادین را به او داده بود. «دریا»، جهت این بیشتر از تمام نقش‌های پوپک گلدره در یاد مانده که هسهسه‌ها و وسوسه‌های ریز خودمانی نسل سوم انقلاب، به مفهوم متولدین دهه‌های ۵۰ ۶۰ ۷۰ را بازتاب می‌داد.

پوپک مرادعلی گلدره در تابستان ۱۳۵۰ به جهان آمد و در شهریور ۱۳۸۴ بود که طی جریان یک حادثه رانندگی به کما رفت. او نـُه ماه بعد بعد از تلاش پزشکی زیادی که جهت احیای او شده بود، سرانجام در بیست هفتم فروردین‌ماه ۱۳۸۵ از جهان رفت.
گلدره کار هنری‌اش را از نوجوانی شروع کرده بود و در ۲۳ سالگی برای اولین بار در کل ه «ساعت خوش:۱۳۷۳» جلوی دوربین رفت. او سال بعد در فقط مجموعه تلویزیونی که محمدرضا اصلانی، شاعر پیشروی موج نو و فیلم زیبا ساز هنری شناخته شده ساخت، جزو گروه بازیگـران بود.

«غبارنور: ۱۳۷۵» اولین تجربه جدی این هنرپیشه بود. هرچند نقشی که او بازی کرد، چندان محوری نبود. ولی باز هم دو سال گذشت تا پوپک گلدره بالاخره یک مجموعه دیگر گیم کند و این بار نوبت به نقشی می‌رسید که تا ابد در ذهن‌های مخاطبانش موج می‌زند؛ «جهان ی شیرین دریا: ۱۳۷۷» که بهروز بقایی کارگردان آن بود و بعد از ظهرهای جمعه از برنامـه کوچولو و نوجوان سیمای یک پخش می‌شد. پروگرام ‌ای که از عبارت ماندگارترین مجموعه‌های تلویزیونی در خاطره‌ یک نسل است. ولی گلدره بین «غبار نور» و «جهان ی شیرین دریا» یک فیلم دیدنی سینمای ی بازی کرد که اولین و آخرین اثر کارگردانش است حتی امروز نامی از آن در فضای وب یافت نمی‌شود.

«رویاهای زمین: ۱۳۷۶» تولید و ساخت فرشاد فرشته حکمت. جریان پسرکی است که از جانب یک (قاصدک!) مأموریت پیدا می‌کند تا با متحد کردن آدم ‌ها از هر نژاد آیینی، آن‌ها را برای نجات از خشکسالی و برهوت زمین بسیج نماید .

تنها هنرپیشه نسبتاً مشهور در این فیلم دیدنی هم پوپک گلدره بود، ولی ورود جدی موثر این بازیگر به قاب سینما دو سال بعد از «جهان ی شیرین دریا» در سال ۱۳۷۹ اتفاق افتاد. او در آن سال دو فیلم جذاب با اهمیت گیم کرد ۱ـ «انتها بازی: همایون اسعدیان» که در آن نقش اول زن را داشت روبروی حامد بهداد در اولین گیم رسمی سینمای ی‌اش قرار می‌گرفت. اما بهداد سال قبل برای ورود به سینما، در سه فیلم جذاب ، نقش‌هایی رایگان (اصطلاحاً افتخاری) گیم کرده بود اما هم اکنون عکس زیبا این دو نفر روی پوستر اصلی فیلم زیبا می‌رفت ۲ـ «موج مرده: ابراهیم حاتمی‌کیا» که گلدره برای گیم در آن برنده دیپلم افتخار ازجشنواره فیلم جذاب فجر شد.

او و رامبد جوان سال بعد «سیندرلا» را جهت بیژن بیرنگ مرحوم مسعود رسام گیم کردند در کنار هم زوج «گلی» «رضی» را تشکیل دادند. در انتها این فیلـم ، گلی که در توان داشتن رضی جهت خوشبخت کردنش دچار تردید شده، کفشی که زن اشرافی به او جايزه داده است را به رضی نشان می‌دهد و به خانه‌اش می‌رود. فیلـم همین‌جا تمام می‌شود این آخرین سکانس پوپک گلدره در سینما بود.

داستانی «نرگس: سیروس مقدم» که تولید آن دوسال طول کشید در تابستان ۱۳۸۵ از شبکه ۳ سیما به صورت شبانه پخش شد، اولین شبانه غیرکمدی تلویزیون ایران بود. از نیمه های ضبط «نرگس» هنرپیشه اصلی ‌ آن به کما رفت بعد از مدتی ستاره اسکندری جایگزین او شد.
پوپک گلدره در سال ۱۳۸۴ غیر از «نرگس»، در یک مجموعه دیگر گیم کرد که اتفاقاً کارگردان آن امروز بین ما نیست. از طرفی نام داستانی هم مسمای غمگنانه‌ای جهت پوپک گلدره امیر قویدل، بازیگر کارگردان اثر است.

«روح مهربان» که همزمان با سری ‌هایی از داستانی «نرگس» فیلـم ‌برداری می‌شد، آخرین تاثیر تلویزیونی امیر قویدل هم بود…
امروز دهمین سالگرد درگذشت هنرپیشه‌ایست که اگر هنوز زنده بود، می بایست در قالب نقش‌هایی می‌رفت که فرجام کودکان نوجوانان دیروز، به مفهوم بچه‌های نسل سوم را در میدان امروزین اجتماع نشان می داد.
گلدره در راه جاده شمال دچار حادثه رانندگی شد. همان جاده‌هایی که هر زمان او را به یاد می‌آوریم، با لباس مکانی در بین درخت‌هایشان راه می‌رود یا می‌دود…

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد در این مطلب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *