خانه / مقالات / آواز ایرانی در کنار غرش موسیقی راک

آواز ایرانی در کنار غرش موسیقی راک

دانلود رایگان آهنگ

نقد آلبوم مست برهوت از فرزاد آجری

چنانچه به دنبال شنیدن اثری در نوع موزیک نزدیک به هارد راک با حال و هوای ایرانی هستید؛ این متن را تا انتها دنبال بکنید .
شکی نیست «مست برهوت» اولین فقط گزینه، در زمینه تلفیق این دو نوع موزیک است. اثری ویِژگزینشه از فرزاد آجری با صوت مصطفی میرزاده که علاقه‌مندان بسياري به دست آورده است. آلبومی با اشعار زیاد مفهومی ولوم دلنشین مصطفی میرزاده که علاقه‌مندان به موسیقی سنتی نیز از آن لذت می‌برند.
این مجموعه با ترکیب «آواز سنتی» از موسیقی ایران، با فضاهای موزیک راک فضای خاصی را برای مخاطبان ایجاد کرده است. برای بیشتر افرادی که در ایران موسیقی راک را دنبال می‌کنند؛ نام «فرزاد آجری» نام آشنایی است. آثار زیاد بی‌کلام او همـواره گوش نواز بوده است.
آلبوم پیش رو، اثری فکر شده و حرفه‌ای، با درون مایه فاخر، به نوعی، نوآوری‌هایی در این آلبوم وجود دارد که نسبتا برای شنوندگان نو جلوه می‌کند.
همان گونه که می‌دانید، موسیقی تلفیقی سال‌ها است که وارد ایران شده هنرمندان بسياري به روش‌ها و شیوه‌های مختلف سعی در تولید آثار تلفیقی دارند؛ هرچند بسياري از آن‌ها هم خوب نبوده اند. این بار اما نوعی تلفیق و شاید ترکیب جدید صورت گرفته باشد و آن هم تلفیق «آواز ایرانی» با موزیک «راک» است. صوت مصطفی میرزاده مانند ساز، به گوش شنونده می‌رسد.
سال‌ها پیش از انتشار این آلبوم، آن‌ها قطعه‌ای با نام Pshyzophernic Eysight را منتشر کرده بودند. در این قطعه میرزاده، ترانه‌ی انگلیسی را با آواز اجرا می‌کرد. این مورد بعدها توسط هنرمندان دیگری همچون بهروز قائمی ادامه پیدا کرد، ولی فرزاد آجری و گروهش ترجیح را بر عدم تکرار این چنین موزیک ‌هایی دید. این قطعه در زمان خود هم به درستی شنیده نشد با آن که نو آوری خاصی درون آن وجود دارد؛ بعد از گذشت حدود ۵ سال تازگی خاصی دارد.
عمده‌ترین ضعف آلبوم ولی استفاده از صداهای آماده درامز است

از آن جایی که آلبوم به سبک ویِژگزینشه و جدید تولید شده است، در نگاه اول زیاد سخت شنوا است. بدین معنا که احتمال دارد در برخورد اول مورد توجه شنوندگان قرار نگیرد. ولی برای تولید این آلبوم زحمات بسیار زیاد ی کشیده شده برای انتخاب ترانه‌ها اشعار ساعت‌ها فکر شده است. از طرف دیگر صوت خواننده بهتر است قابل قیاس با صداهای معمولی موسیقی پاپ نیست.
در بخش ترانه و ترانه سرایی همه اشعار متعلق به شاعران معاصر است که به نوعی بهره گیری از زبان امروز خود ما به حساب می‌آید. بسياري از منتقدین، با این نگرش مخالف می باشند و نگارش ترانه‌های گروه‌ها وابسطه به اعضای اصلی گروه می‌دانند و هرچیزی خارج از آن را رد می‌کنند. به جز ۳ قطعه‌ای که از اشعار رومی برگزیده شده،بقیه آثار از شاعران بزرگ معاصر با زیرکی خاصی برگزیده شده جهت شنونده قابل تامل است.
اما مساله کار چیست؟ اعتقاد تولید کنندگان این نوع موزیک به عدم وجود یک ترانه‌سرای حرفه‌ای جهت نوع موسیقی راک، نسبتا قابل قبول است. ما ترانه سرای خوب در نوع موسیقی راک نداریم. اما خیلی ی از این افراد هنوز نمی‌دانند از چه سخن بگویند؟ از همین رو، ترانه‌هایی که از دل موزیسین‌های سبک راک برآمده باشد، نسبتا وجود ندارد.
با این وجود عقیده دارم، اشعار دکتر نادر نادرپور یا معین ی کرمانشاهی به موسیقی آن‌ها رنگ خاصی بخشیده احتمالا در آینده خیلی نزدیک خودشان هم دست به کار شده ترانه‌هایی بنویسند موفق ظاهر شوند. اما از منظر دیگر شاید استفاده از اشعار افراد نام‌برده کمی به میزان محبوبیت آثارشان اضافه نماید که روی دیگر ماجرا را نمایان می‌کند.
در بخش موزیک ، بیشترین سنگینی بار برروی دوش «فرزاد آجری» بوده است. او به جز گیتار، کار تنظیم را هم شخصا انجام داده است. تنظیم حتمـا ت شنیدنی است و چون از نخستین تجربیات این سبک در ایران به شمار می‌رود، نمی‌توان بر آن خرده گرفت.
صوت رسای خواننده با آن تحریرهای منحصربفرد خاص، گوش هر شنونده‌ای را مسحور خود خواهد کرد. تلفیق آواز ایرانی با موسیقی تند تیز و شلوغ غربی چه درست چه غلط، کار راحتی نیست اما در «مست برهوت»، مثلث ۳ نفری فرزاد آجری، فرهنگ مشتاق و مصطفی میرزاده نسبتا خوب عمل کرده است.
فرهنگ مشتاق شخصیت ی است که گیتار را به فرزاد آجری آموخته است به نوعی استاد او در این زمینه به شمار می‌رود. در این آلبوم به عنوان نوازنده تنظیم کننده حضـور داشته است. این کار گروهی از یک نواخت شدن آثار پیشگیری کرده است.
عمده‌ترین ضعف آلبوم اما مصرف از صداهای آماده درامز است که به مشکلات ی که در زمینه میکس و مسترینگ در ایران وجود دارد، گاها شنونده را دچار تردید می‌کند. چنانچه در میکس این اثر دقت زیادتری صورت می‌گرفت، این موضوع نیز به راحتی قابل حل بود. به هر حال اثر پیش رو از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد

جامعترین بسته آموزش فارسی تری دی مکس مقدماتی تا پیشرفته منتشر شد در این مطلب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *