خانه / مقالات / نگاهي به ۱۰ جاذبه برتر کشور صربستان

نگاهي به ۱۰ جاذبه برتر کشور صربستان

تور صربستان

کشور صربستان در بخش جنوب شرقی اروپا مرکز شبه‌جزیره بالکان واقع شده است. ناحیه شمال این کشور پوشیده از جنگل‌زارهای وسیع جنوب آن تپه‌ها و کوه‌های زیاد است. صربستان حدودا ۱۵ قله با ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا دارد پنج پارک ملی به نام‌های دیِرآپ (Djerdap)، تارا (Tara)، کوپائونیک (Kopaonik)، سارمانتین (Sar ‎Mountains) فراسکا گورا (Fruska Gora) با پوشش گیاهی دست‌نخورده سالم در محدوده مرزهای این کشور دیده می‌شود. از شما دعوت می‌کنیم جهت آشنایی با جاذبه ‌های ناب این سرزمین با کجارو همراه شوید.
صربستان بر سر شاهراه مواصلاتی مهم بین‌المللی قرار دارد که مرکز و غرب اروپا را به کشورهای یونان، ترکیه، قاره آسیا، آفریقا و منطقه خاورمیانه پیوند می‌دهد. اهالی صربستان به‌ر اینکه از قرار گرفتن کشورشان در قلب این مسیر مواصلاتی گریز‌ناپذیر، رنج خسارات بسياري را متحمل شده‌اند، با این وجود فوق‌العاده مهمان‌نواز هستند مسافرانی را که راهی این دیار می‌شوند زیاد تکریم می‌کنند.چهار گوشه کنار صربستان با اماکن جذاب جذاب احاطه شده است. به هر حال ، در کتاب‌ها و منابع موجود درباره نقاط جذاب این دیار دل‌انگیز کمتر سخن به بین آمده و لذا گردشگرانی که عازم آنجا می‌شوند، بایستی به تجربه شخصی خودشان زیبا یی‌ها شگفتی‌های این سرزمین را کشف کنند. خاطرنشان می‌کنیم که قلمرو این کشور در فهرست میراث تاریخی جغرافیایی بی‌مثل جهان قرار دارد در شهر بلگراد از کنار رودخانه دانوب شروع می‌شود. بر پایه افسانه روم، نخستین پادشاه بنیان‌گذار امپراتوری روم، رموس برادرش رمولوس بوده‌اند که بعد از دور شدن از دامن مادر در این محل بوسیله یک گرگ پرورش پیدا کردن د بعدها تمدن روم را بنا کردند. گفته می‌شود که حتی چهل قرن پیش از بنا شدن تمدن اولیه روم به دست این دو برادر، نشانه‌هایی از اسکان بشر در این منطقه وجود داشته است!
با کیفیت ترین زمان برای مسافرت به صربستان

صربستان در تمام فصول سال مقصد مناسبی جهت سفر محسوب می‌شود. ناحیه شمال این کشور از آب‌وهوای اقلیمی برخوردار است زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان‌های گرمی بر این منطقه حاکم است. نواحی تپه زار صربستان دارای تابستانی گرم ‌و ‌خشک زمستانی سرد است و بیشترین بارش برف در نواحی کوهستانی گزارش می‌شود. ماه‌های دسامبر تا مارس (آذر تا اسفندماه) فصل اسکی‌بازی در این کشور است. ژانویه سردترین ماه و ژوئن گرم‌ترین ماه سال در صربستان است بیشترین میزان بارندگی در ماه‌های مه و ژوئن روی می‌دهد.در ادامه به معرفی چند نمونه از زیبا ترین مقاصد گردشگری صربستان می‌پردازیم تفریحات دلپذیر رایج در هر نقطه را مرور خواهیم کرد. با کجارو بمانید.
۱. شهر بلاکِرکُوا (Bela Crkva)

جذابیت شهرهایی که در رمان‌های ملیکا جیک وايويچ (Mir Jam) تصویر می‌شوند؛ باغچه‌های سرسبزی که با گل‌های رنگارنگ‌شان خانه‌های اعیانی را آذین کرده و رهگذران را مات و مبهوت می‌کنند؛ دو رودخانه چشـم ‌نواز و هفت دریاچه مصنوعی دل‌انگیز در مجموع لقب «ونیز استان وژوودينا» را جهت شهر بلاکرکوا به ارمغان آورده است. این شهر کوچک که در جنوب منطقه تاریخی بنات (Banat) واقع شده است، اما اگر چه به لحاظ اقتصادی از ضعیف‌ترین شهرهای صربستان به‌شمار می‌آید، اما از نظر موقعیت جغرافیایی، برخورداری از طبیعت زیبا پتانسیل گردشگری جزو شهرهای غنی و نمونه این کشور است. دریاچه‌های هفت‌گانه شهر بلاکرکوا که به‌تدریج و بر اثر چندین دهه عملیات شن‌برداری در دشت‌های مجاور این شهر روستای وراسِوگای (Vračev Gaj) ایجادشده‌اند، بی‌گمان بزرگ‌ترین دیدنی ‌ توریستی شهر محسوب می‌شوند. حفره‌های بزرگی که در نتیجه حفاری‌های مستمر در این شهر پدیدار شده بود، با جاری شدن آب دریای پانونیان و فوران آب‌های زیرزمینی سریع سرشار شد اهالی شهر به ‌یکباره با ظهور هفت واحه آبی در دل شهر مواجه شدند. در فصولی از سال که بازدید گردشپرهزینه به اوج خود می‌رسد، روزانه بیش از ۱۰۰۰۰ نفر در کنار این دریاچه‌های هفت‌گانه حاضر می‌شوند و به تفریح و سیاحت می‌پردازند.
۲. معماری شهر گلوباتس (Golubac)

گلوباتس شهر معماری‌ پرابهت و قلعه‌های افسانه‌ای است. گلوباتس شهری است که روی صخره‌های تند پدیدار شده و در نقطه‌ای دور از دسترس بر کرانه شرقی دانوب قد برافراشته است. وقتی از داخـل این شهر به رودخانه دانوب نظر می‌کنیم، پهنای آن زیاد بهتر دیده می‌شود گویا بیشتر به دریا شباهت دارد. قلعه گلوباتس که در ورودی تنگه دیِرآپ (Djerdap) بنا شده، مشرف ‌به رودخانه دانوب است و از هر طرف آن دیده می‌شود.
۳. دهکده دروِنگارد (Drvengrad) – مقر جشنواره کوستندورف

دهکده درونگارد قطب عالم سینما یک مقصد فرهنگی هنری است که در بین جاذبه ‌های تفریحی صربستان هرگز نمی‌توان از آن چشم ‌پوشی کرد. خالق این محل تفریحی چشم ‌نواز، اِمیر کوستوريتسا (Emir Kusturica) کارگردان خبره سرشناس تلویزیون جهان است. هنرمندان مشهور ی همچون مونیکا بلوچی (Monica Bellucci)، جیم جارموش (Jim Jarmus) و جانی دپ (Johnny Depp)، از عبارت میهمانان دائمی دهکده درونگارد می باشند . در این دهکده تنها همایش‌ها رویدادهای مختص هنر سینما برگزار می‌شود که برای نمونه می‌توان به جشنواره فیلم دیدنی کوستندورف اشاره کرد. در جریان این رویداد مهم، چهره‌های سرشناس عرصه سینما از همه جهان در این محل گرد می‌آیند.
۴. جشنواره موسيقی اکسيت/ شهر نووی ساد (Novi Sad)

نووی ساد از نظر جغرافیایی در شمال شهر بلگراد قرار گرفته همه‌ساله میزبان یکی از زیاد دیده شده ‌ترین جشنواره‌های موزیک جهان به نام جشنواره افردی ت است. در مدت پانزده سالی که از شروع به کار این جشنواره می‌گذرد، گاهي از زیاد دیده شده ‌ترین موزیک دان‌ها نوازندگان جهان در اینجا گرد آورده شده‌اند. برای مثال می‌توان از چهره‌های مالک نامی همچون استینگ (Sting)، لئونارد کوئن (Leonard Coen) گروه پراديجی (Prodigy) نام برد که همگی بخشی از شهرت‌شان را مرهون این جشنواره هستند .
۵. مشاهده از شهر نيش (Niš) بنای تاريخی کنستانتین کبير

مسافرانی که به شهر نیش می‌آیند چنانچه به کرانه غربی رود نیشاوا (Nisava) قدم بگذارند، با نزدیک شدن به پل ارگ، دو بنای یادبود دیدگان آن‌ها را به خود جلب خواهد کرد. این دو بنا به مناسبت سالگرد صدور فرمان میلان تولید و ساخته شده‌ است. در حال حاضر، بیش از هزار و هفت‌صد سال از صدور فرمان‌ کنستانتین کبیر، فرماندار غرب امپراتوری روم و هزار و شش‌صد سال از فرمان لیسینیوس، فرماندار شرق امپراتوری روم می‌گذرد. به‌سبب فرمان‌ میلان که در سال ۳۱۳ بعد از میلاد صادر شد، دين مسیحیت در امپراتوری روم آزاد اعلام شد و این حکم به ‌منزله مهر پایانی بر آزار و اذیت پیروان مسیح (ع) بود.
۶. کوهستان ميروتش (Miroc)، بهشت از یادرفته

این کوهستان با امتداد ۳۰۰ کیلومترمربع در بخش پر پیچ خم رودخانه دانوب قرار گرفته است. در اینجا دانوب از دل صخره‌های ناهموار تنگه دیِرآپ عبور می‌کند. این تنگه در سال ۱۹۷۴ تبدیل به پارک ملی شد. به همین دلیل ، کوهنوردان برای عبور کردن از تنگه و صعود به قله استرباتس بزرگ (Great Strbac) که مرتفع‌ترین قله کوه میروتش محسوب می‌شود، بایستی مجوز لازم را اخذ کنند. میروتش علاوه بـر قله استرباتس دارای سه قله دیگر به نام‌های مالی ويس (Mali Vis)، ويسوکی سوکار(Visoki Čukar) شارشیا ايگلاويسا (Čaršija i Glavica) است. دو فلات‌ این کوهستان هم کیلوما (Kiloma) و بويان آلدن (Beljan i Alun) نامیده می‌شوند. گردشگرانی که به این منطقه مسافرت می‌کنند، می‌توانند در هتل‌ها و اقامتگاه‌های شهر دونی میلانوواتس (Donji Milanovac)، کلدوو (Kladovo) روستای توريستی تکیا (Tekije) ماندگار شوند.
۷. رشته‌کوه کوپائونيک (Kopaonik)، پاتوق تفريح و اسکی‌بازی

رشته‌کوه کوپائونیک به دلیل بهره‌ سرشار ی که از زیبا یی طبیعی دارد، در همه جهان شناخته‌شده است گردشپرهزینه عازم این منطقه هم در زمستان و هم در تابستان از سفر لذت می‌برند. این کوهستان به خاطر اقلیم دلگشا مطبوعش که به‌ طور معدل ۲۰۰ روز در سال هوای آفتـاب ی بر آن حاکم است، حقیقتا شایستگی لقب «کوهستان خورشید » را دارد. کوپائونیک امروزه تبدیل به محل دلپذیری برای گردهمایی نخبگان در سطح بین‌المللی شده است. همه‌ساله یک گردهمایی تجاری در محل این کوهستان برگزار می‌شود که در آن از تمام کارآفرینان اروپایی دعوت به عمل می‌آید و ماهیت جلسه، نسبتا شبیه به گردهمایی تجاری مشهور کشور سوییس است. خاطرنشان می‌کنیم که کوهستان کوپائونیک، نگین سبز مقاصد گردشگری صربستان برشمرده می‌شود و به همین مکانی ایده آل برای حوزه بوم گردشگری است.
۸. گذری از خيابان کنز ميخايلوا (Knez Mihailova)

ویلاهایی که در خیابان کنز میخایلوا کنار هم قرار گرفته‌اند، محل زندگی قشر ثروتمند و بانفوذ صربستان در قرن نوزدهم بوده است و تصویر روشنی از معماری این قرن ارایه می‌دهد. این خیابان اولین خیابان شهر بلگراد بود که به‌طور رسمی نام‌گذاری شده مورد ساماندهی قرار گرفت. در حال حاضر کنز میخایلوا مرکز خريد شهر بلگراد گذرگاه جذابی جهت پیاده‌روی است و نیروهای پلیس از آن حفاظت می‌کنند. این گردشگاه میدان جمهوری را به بوستان كاله مگدان (Kalemegdan) پیوند می‌دهد. بناهای تاریخی فرهنگی ارزشمند ی در این خیابان به چشم می‌خورند که جهت نمونه می‌توان به هتل سرپسکا کرونا (ملقب به تاج صربستان) اشاره کرد. این بنا در سال‌هایی نه‌ چندان دور مجلل‌ترین رستوران بلگراد تلقی می‌شد هم اکنون با تغییر کاربر ی تبدیل به کتابخانه شهر شده است.
۹. ويميناتسيوم (Viminacijum)، شهر محبوب پادشاهان روم

ویمناتسیوم یکی از بزرگ‌ترین و سالم‌ترین شهرهای باقی‌مانده از عصر امپراتوری روم است که در قلب صربستان جای گرفته است. این شهر تاریخی که اکنون تبدیل به پارک باستان‌شناسی ویمناتسیوم شده، جهت بازدیدکنندگان حال هوای زمان باستان را تداعی می‌کند. ویمناتسیوم به‌ابه احتمال زیاد ل ‌قوی بعد از اتمام مرمت و مرمت بناهایش در آینده‌ای نزدیک دوباره جان خواهد گرفت. جالب است بدانید که ۱۸تن از پادشاهان روم در گستره مرزهای صربستان چشم به جهان گشوده‌اند که این آمار مساوی است با یک‌پنجم کل پادشاهانی که بر روم حکمرانی کرده ‌اند! این موضوع وقتی جالب‌تر به نظر می‌رسد که بدانید به‌طور مثال، دو تن از پادشاهان روم در محدوده اسپانیای امروزی متولد شده‌اند؛ فقط یک امپراتور در خاک آلمان امروزی به جهان آمده است. این حکایت جذاب گویای آن است که قلمرو امروزی صربستان تا اواخر قرن چهارم میلادی برای پادشاهان روم خیلی پرارزش بوده است. بایستی اذعان کرد که شهر ویمناتسیوم یکی از عوامل اصلی جذب توریست در کشور صربستان است.
۱۰. باغ‌وحش شهر بلگراد

باغ‌وحش شهر بلگراد که با نام باغ امیدواری شناخته می‌شود، در منطقه کاله مگدان کوچک واقع‌شده است. این باغ در سال ۱۹۳۶ به دست ولادا ایلیتس (Vlada Ilic) شهردار بلگراد بازگشایی شد زیاد زود جای خود را در بین مردم شهر باز کرد. در آغاز، مساحت این باغ‌وحش ۳/۵ هکتار بود و رفته‌رفته وسعت آن به ۱۴هکتار بیشتر شدن یافت. در جریان جنگ جهان ی دوم باغ‌وحش بلگراد خسارت خیلی ی دید و بیشتر جانوران آن سر به نیست شدند.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

آشنایی کلی با گوشی بلک بری priv

آشنایی کلی با گوشی بلک بری priv در این پست می خواهیم شما دوستان عزیز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *