خانه / رپورتاژ / سیم و کابل

سیم و کابل

 سیم و کابل

وظیفه سیم هاي برق انتقال جريان الکتريسیته است و اين انتقال نیز توسط بخش هاي تشکیل دهنده داخلی سیم و کابل انجام مي گیرد. در حالت کلي، بخش هاي متفاوت سیم يا کابل از قسمت هايي مانند هادي (از جنس مس، آلومینیم و يا مس قلع اندود)، عايق، حفاظ، زره فلزي، روکش جداکننده، پوشش میاني و روکش نهايي تشکیل شده است.

سیم و کابل

ساختمان کابل ها

کابل ها با توجه به نوع کاربردی که دارند تنوع زیادی دارند و به شکل های متفاوت در بازار پیدا می‌شود. ساختمان و اجزایی که کابل های مخابراتی را تشکیل می دهند کاملا با کابل های مورد استفاده در صنعت برق فشار قوی و فشار ضعیف متفاوت هستند. اما در حالت کلی کابل ها از دو قسمت اصلی هادی و عایق تشکیل می شوند.

https://backority.ir/images/283174.jpg

تفاوت کابل ها ناشی از نوع کاربرد آنهاست. یعنی نوع کاربرد آن  ها باعث می‌شود که جنس ، شکل ، تعداد ، سطح مقطع هادی ها و عایق ها نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشند. این تفاوتها موجب تقسیم بندی کابل ها می‌شود.

افت ولتاژ در کابل

در شبکه ‌های پخش انرژی الکتریکی اندازه سطح کابل تنها بر اساس جریان مجاز عبوری از آن انتخاب نمی‌ شود بلکه طول کابل که متناسب با افت ولتاژ است نیز عامل تعیین کننده‌ ای به شمار می رود.

شرایط نصب و قرار دادن کابلهای برق

کابل هایی که با عایق و غلاف پلاستیکی هستند را نباید هیچگاه در درجه حرارت زیر ۵- درجه سانتی گراد نصب و کابل کشی کرد. در صورت اجبار ، قرقره ، کابل باید چند روز قبل از نصب در محیط گرمی حدود ۲۰ درجه سانتیگراد انبار شوند. در هنگام کابل کشی شعاع خمش کابل های پلاستیکی نباید از ۱۵ برابر قطر خارجی کابل کوچک تر باشد. اما در انتهای کابل می‌ توان شعاع خمش در موارد خاص با رعایت اصول فنی تا نصف مقدار فوق کاهش داد

https://backority.ir/images/449953.jpg

هنگامی که کشیدن کابل توسط دستگاه انجام می‌گیرد باید مواظب بود که نیروی کششی که به ان کابل وارد می شود از آن مقادیر مجاز نشود،باید در خاک دفن شوند باید گودالی به عمق ۷۰ سانتی متر حفر کرد و کابل را در این گودال در خاک نرم (الک شده) به ارتفاع بیست سانتی متر قرار داد. روی آن را آجر (و بر روی آجر) خاک معمولی بریزیم.

این عمل باعث می‌ شود که از فشار طبقات خاک بر روی کابل و تغییر شکل آن جلوگیری به عمل آید و همچنین در موقع کندن زمین با بیل و کلنگ صدمه‌ای به کابل وارد نشود.

 

انواع کابل

هادی

در حالت کلی به موادی که دارای رسانایی  بسیار بالایی هستند و می توانند برق را با تلفات کم و در زمان کم منتقل کنند هادی گفته می شود که در بین مواد مختلف طلا ,مس,و نقره جزوه بهترین هادی ها هستند.

عایق

موادی که دارای رسانایی صفر هستند و یا به عبارتی دیگر برق را از خود عبور نمی دهند عایق گفته می شود.همانند انواع پلاستیک ,شیشه,چوب…

سیم

سیم ها وسایلی هستند که در آن از یک هادی به منظور انتقال برق و از یک عایق به منظور جلوگیری نشت برق به اطراف و محافظت استفاده می شود…

بررسی قیمت سیم و کابل

 انواع سیم

سیم مفتولی یا تک سیم لا

 این سیم که به سیم خشک نیز معروف است دارای یک رشته هادی می باشد و به دلیل این که درای قابلیت فرم دهی است اکثرا در تابلو برق ها استفاده می شود.ولتاژ نامی این نوع سیم ۷۵۰/۴۵۰ ولت است و برای جریان های مختلف ، با سطح مقطع های ۱٫۵ تا ۲۴۰ میلی متر مربع ساخته می شود.

سیم افشان

 سیم های افشان این دلیل که از تعداد زیادی سیم مسی نازک به هم تابیده تشکیل شده است نرم بوده و قابلیت انعطاف بالایی را دارند به همین دلیل از آن ها در سیم کشی ساختمان استفاده می شود.

ولتاژ نامی این سیم های افشان ۵۰۰/ ۳۰۰ با توجه به جریان عبوری در سطح ولت در مقطع های مختلف موجود می باشند.

https://backority.ir/images/6831511.jpg

سیم های نیمه افشان

این سیم ها چیزی بین سیم های مفتولی و افشان هستند یعنی تعداد رشته های این نوع سیم از سیم های افشان کم تر بوده است و در نتیجه انعطاف پذیری آن نیز از سیم های افشان کمتر می باشد.ولتاژ نامی این سیم ۷۵۰/۴۵۰ولت است و زمینه های کاربرد آن نیز مشابه سیم های مفتولی است.

رسانا کابل ارایه دهنده سیم و کابل با کیفیت ایرانی.

No votes yet.
Please wait...

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نکاتی درباره ارائه بهترین خدمات آرایشی در سالن زیبایی

نکاتی درباره ارائه بهترین خدمات آرایشی در سالن زیبایی    سالن زیبایی شغلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *